MCIN Team

MCIN Administration

Alan Evans, Principal Investigator and Director (CVPublications)
Celesti Kozub: Administrative Coordinator to Alan Evans

Reza Adalat: Assoc. Director of Operations
Terry Kaluta: Admin. and Financial Officer
Mary Chin: Administrative Coordinator MCIN and CONP
Stephanie Dyke: Data Governance & Ethics Officer

Naser Muja: Executive Director CONP
Matthieu Dupuis: Project Assistant CONP


MCIN Technology Development and Support

LORIS Data Systems (in alphabetical order)

Samir Das: Research Software Development Manager

Rida Abou-Haidar: Research Software Developer (CCNA)
David Blader: Research Software Developer (CCNA)
Xavier Boucher: Research Software Developer (LORIS Core)
Nicolas Brossard: Research Software Developer (LORIS Core)
Jessica Callegaro: Research Software Developer (LORIS Core)
Meaghan Evans: Research Project Officer (PSG)
Suzanne Lee: Research Software Developer (LORIS Core)
Mélanie Legault: Research Software Developer (LORIS Core)
Dave MacFarlane: Research Software Developer (LORIS Core)
Leigh MacIntyre: Research Project Officer (IBIS)
Sruthy Mathew: Research Software Developer (IBIS)
Zia Mohaddes: Research Project Manager (CCNA)
Henri Rabalais: Research Software Developer (LORIS Core)
Christine Rogers: Research Project Officer (PSG)
Zaliqa Rosli: Research Software Developer (LORIS Core)
Santiago Paiva: Research Software Developer (LORIS Core)
John Saigle: Research Software Developer (LORIS Core)
Shen Wang: Research Software Developer (LORIS Core)
Alizee Wickenheiser: Research Software Developer (LORIS Core)

CBRAIN Platform (in alphabetical order)

Shawn Brown: Research Platform Development Manager

Natacha Beck: Research Software Developer (CBRAIN Core)
Serge Boroday: Research Software Developer (CBRAIN Core)
Candice Czech: Research Software Developer (CBRAIN Core)
Greg Kiar: Research Software Developer (CBRAIN Core)
Pierre Rioux: Research Software Developer, Supervisor (CBRAIN Core)

Machine Learning & Visualization

Andrew Doyle: Research Software Developer (Machine Learning)
Armin Taheri: Research Software Developer (Visualization)

IT and Infrastructure

Pam Patterson: Senior Systems Administrator (Infrastructure)
Christopher Steel: Senior Systems Administrator (IT)
John Le: Systems Administrator (IT)
Andy Teng: Systems Administrator (Infrastructure)

Web Development and Administration

Derek Lo


Current MCIN Research (in alphabetical order)

Research Associates

Gleb Bezgin
Patrick Bermudez
Francois Chouinard
Najmeh Khalili-Mahani
Budha Khundrakpam
Claude Lepage
John Lewis
Lindsay Lewis
Cecile Madjar
Mona Omidyeganeh
Alison Ross
PJ Toussaint
Alex Zijdenbos

Postdoctoral Fellows

Seun Jeon
Kichang Kwak
Katie Lavigne
Xindi Wang
Yashar Zeighami
Mingli Zhang

PhD Students

Noor Al-Sharif
Stefan Drakulich
Arlene Fang
Thomas Funck
Charlie Henri-Bellemare
Elizabeth Levitis
Carolina Makowski
Sebastian Urchs
Jacob Vogel

Alumni and Affiliate Faculty (in sequential order)

Masters

  1. Sayed Jovkar Optimization of sampling schedules for kinetic PET (1988)
  2. Micheline Kamber Automatic Detection of multiple sclerosis lesions in human brain MRI (1991)
  3. Andrew Lukban Evaluation of SPECT/MRI registration errors (1994, with G. Dean)
  4. Weiqun Gu Automated tracer-independent MRI/PET image registration (1996)
  5. Vasken Kollokian Automated tissue classification in human brain MRI (1996)
  6. Remi Kwan An extensible MRI simulator (1997, with B. PIke)
  7. John Sled Automatic correction of intensity non-uniformity in MRI (1997)
  8. Hing-Cheung Chui 3D registration and analysis in magnetic resonance       imaging (1998)
  9. Mark Wolforth A system for the acquisition and analysis of blood data for PET (1998)
  10. Chris Cocosco Automatic brain tissue classification from MRI  (2002)
  11. Vivek Singh Partial Volume Correction in MRI Segmentation           (2005)
  12. Ivanov Automated tissue classification of large image databases (2006)
  13. Sarah Assadian MRI ligand development (2007)
  14. Kelvin Mok Simulation of MRI data M.Sc. (2006)
  15. Jonathan Lau Mouse brain stereotaxic MRI analysis pipeline (2006, with B. Bedell)
  16. Hosung Kim Cortical thickness analysis in epilepsy (2007, with A. Bernasconi)
  17. Pierre Besson Structural MRI analysis in epilepsy (2007, with A. Bernasconi)
  18. Jahyun Koo Accelerated image analysis with reconfigurable computers (2007, with W. Gross)
  19. Brocke Addison Microstructural basis of cortical thickness changes due to learning (2012-14)

Doctorates 

  1. Louis Collins 3D model-based segmentation of individual brain structures from MRI (1995)
  2. David MacDonald Surface identification and matching in 3D images (1998, with D. Avis)
  3. Olivier Rousset In-vivo correction of partial volume effects in PET, (1998, U. de Lyon)
  4. Yilong Ma A 3-D PET simulation system for quantitative functional imaging (2001)
  5. Mary Chiavaras Anatomy, cytoarchitecture of orbitofrontal cortex (2001, with M. Petrides)
  6. Serge Dumoulin fMRI of motion mechanisms and human vision      (2003, with R. Hess)
  7. Steven Robbins Mapping the human brain in 3D and 2D manifold (2003, with S. Whiteside)
  8. Jason Lerch Cortical Thickness: Anatomy, methodology and epidemiology (2005)
  9. Oliver Lyttelton Meta-analysis of multimodal brain imaging data (2010)
  10. Yasser Ad-Dab’bagh Cortical thickness in pediatric psychiatry (with Eric Fombonne)
  11. Zhang (John) Chen Graph theory of structural connectivity (2011)
  12. Najmeh Khalili Structural-functional imaging of stress (2009, with J. Pruessner)
  13. Maxime Boucher Cortical brain development (2005-2011, with K. Siddiqi)
  14. Xuntao Yin, Genetic influence on brain network properties (2010-date)

Research Fellows

  1. Curt Beil Human brain atlas (1987-88)
  2. Jaime Torrescorzo Human brain atlas (with Dr.  J.-G. Villemure) (1989)
  3. Wei Lin-tong 3-D imaging of rat brain (with Drs.  A. Beaudet, B. Jones) (1989-90)
  4. Youpu Zhang MRI-constrained PET image reconstruction (1990-1994)
  5. Cécile Sorlié 3-D Human brain atlas (March 1993-1995)
  6. Jose Espinoza MRI/PET in neurosurgical planning in epilepsy (July 1993-1994)
  7. David Reutens 3-D MRI/PET imaging in epilepsy (March 1993-1995)
  8. Xiaolong Ouyang MRI/PET imaging analysis (September 1993-1994)
  9. Colin Holmes MRI neuroanatomy reference atlas (October 1993-1995)
  10. Alex Zijdenbos Automated segmentation of MS lesions in MRI (1994-1997)
  11. Georges LeGoualher Automated extraction of cortical sulci from 3D MRI (1997-2001)
  12. Noor Kabani Quantitative neuroanatomy in normal brain and FLI (1995-2000)
  13. Louis Collins Automated 3D segmentation of brain regions (1997-2000)
  14. Alexander Thiel, Partial Volume Correction of PET data (2000-01)
  15. Rik Stokking MRI Segmentation (2000-2001)
  16. Barry Bedell MRI ligand development (2000-2004)
  17. Anthonin Reilhac Partial Volume Correction of PET data (2000-2002)
  18. June Sic Kim Automated extraction of cortical features from 3D MRI (2002-2004)
  19. Richard Webster MRI studies in children with SLI (2002-04, with Dr.  Michael Shevell)
  20. Andrew Goertzen Animal PET methodology (2003-2006)
  21. Pedro Rosa-Neto PET imaging of altanserin (2004-2008)
  22. Cherine Fahim Imaging-genetics in the Quebec Newborn Twin Study (2004-9)
  23. Yong He Anatomical-functional connectivity in Alzheimer’s Disease (2005-2008)
  24. Uicheul Yoon Heritability of neuroanatomy in Quebec Newborn Twin Study (2006-10)
  25. Krista Hyde Cortical thickness analysis in auditory processing and autism (2006-10)
  26. Pierre Bellec Statistical analysis methods in fMRI connectivity (2006-10)
  27. Sherif Karama Neurodevelopment (2007-2017)
  28. Junki Lee Cortical surface analysis using MRI (2007-2011)
  29. Cédric Clouchoux Cortical surface atlas from 3D MRI (2007-2010)
  30. Gaolang Gong Network analysis of cortical morphology (2008-2010)
  31. Linzhong Fan Structural mapping of the human cerebellum (2008-2009)
  32. Xiaoxin Guo Artifact correction in pediatric MRI data (2008-2009)
  33. Bertha Gonzales Imaging of pediatric brain development (2009-2010)
  34. Nataliya Portman Mathematical modeling of neuroanatomical variability (2010-2013)
  35. Andrew Reid Network Analysis of cortical morphology (2010-2013)
  36. Lu Zhao Cortical volume analysis (2010-2015)
  37. Jennifer Goldman Neurobiological basis of macroscopic network architecture (2014-2017)
  38. José María Mateos Perez Multivariate modeling of neurodevelopment (2014-2016)
  39. Penelope Kostopoulos
  40. Andrija Stajduhar
  41. Mouna Safi-Harb: Research Software Developer (CCNA)
  42. Marc Fournier
  43. Johnathan Lurie
  44. Yasser Itturia-Medina

Visiting Scholars

Ayca Altinkaya, Montreal Neuro, Canada
Dr. Nicola Palomero-Gallagher, Institute of Neuroscience and Medicine (INM-1), Forschungszentrum Jülich
Konrad Wagstyl, University of Cambridge, Neuroscience, UK